Zelenskiy’den ABD’ye silah yardımı için teşekkür

Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenskiy, Kiev’e yeni silah sevkiyatı taahhüdü veren Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD) teşekkür etti. Zelenskiy, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Çok kıymetli; güçlü silahlar askerlerimizin hayatını kurtaracak ve ülkemizin Rus saldırganlığından kurtulmasını hızlandıracak. Ülkelerimiz ortasındaki stratejik iş birliğini önemsiyorum. Birlikte zafere!” sözlerini kullandı.

270 milyon dolarlık silah sevkiyatı

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Cuma günü Ukrayna’ya yaklaşık 270 milyon dolarlık bir silah sevkiyatı daha yapacağını duyurmuştu. Resmi açıklamaya nazaran, sevkiyatı yapılacak silahlar ortasında HIMARS çok namlulu roketatarlar da bulunuyor. HIMARS sistemlerinin yanı sıra, 36 bin top mermisi, çok sayıda askeri araç ve yaklaşık 580 Phoenix Ghost tipi insansız hava aracı (İHA) da Kiev’e gönderilecek. Kelam konusu İHA’lar, amaçlara akın düzenleme ve savaş alanını gözetleme kabiliyetleri ile tanınıyor.

ABD’de, Yakima tatbikat merkezinde atış yapan bir HIMARS çok namlulu roketatar sistemi – (23.05.2011)Fotoğraf: Tony Overman/AP/picture alliance

Ukrayna, Batı’dan aldığı ağır silah yardımıyla Rusya’nın ilerleyişini durdurmayı ve işgal edilen bölgeleri geri almayı hedefliyor. Ukrayna ordusu, son günlerde Rus yanlısı ayrılıkçılar ve Moskova tarafından işgal edilmiş bölgelere başarılı taarruzlar gerçekleştirmişti.

Rusya ise ABD ve NATO’yu uyararak, Kiev’e yapılan silah yardımının savaşı sırf uzatacağını kaydetmiş, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da geçen hafta yaptığı açıklamada, Moskova’nın gayesinin sırf Ukrayna’nın doğusu olmayacağı tehdidinde bulunmuştu. Lavrov, Batı’nın Ukrayna’ya, Moskova denetimindeki bölgeleri tehdit eden, giderek daha uzun menzilli silahlar hibe ettiğini ve bu durumda ülkesinin Ukrayna güçlerini daha fazla geriye iteceğini ve bu ülkeyi askersizleştireceğini lisana getirmişti.

dpa / SÖ,ET