“Yunanistan Lozan Antlaşması’nı aşındırıyor”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Lozan Barış Antlaşması’nın imzalanışının 99’uncu yıl dönümü iletisinde Yunanistan’ı eleştirdi.

“Bugün Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu evraklarından olan Lozan Barış Antlaşması’nın imzalanmasının 99’uncu yıl dönümünü idrak ediyoruz. Lozan Barış Antlaşmasıyla kara hudutlarımız çizilmiş, kapitülasyonlar kaldırılmış, Yunanistan’da kalan Türk azınlığının hakları garantiye alınmış, kıyılarımıza yakın Yunan adalarının gayrı askeri statüsü teyit edilmiştir” tabirlerini kullanan Erdoğan, “Türkiye, imzalanmasından bu yana geçen 99 yılık vakit zarfında Lozan Barış Antlaşması’nın uygulanmasını titizlikle takip etmiştir. Fakat son periyotta bilhassa Yunanistan tarafından Türk azınlığın hakları başta olmak üzere Antlaşma’da kayıtlı koşullar yok sayılmakta yahut şuurlu bir biçimde aşındırılmaktadır” telaffuzunda bulundu.

“İyi komşuluk münasebetleri ve Antlaşmaya sadakat unsuruyla bağdaşmayan bu durumun” Türkiye tarafından kabul edilmesinin mümkün olmadığını lisana getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ülkemiz, bölgesinde kalıcı barış ve huzurun tesisi yolunda her türlü çabayı göstermekte, aziz milletimizin haklarını korumakta kararlıdır. Türkiye 2023’e, Lozan Barış Antlaşması’nın ve Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına gerçek emin adımlarla ilerlerken, bölgesel ve global sorunlardaki faal pozisyonunu da pekiştirmektedir” dedi.

Erdoğan iletisini, “Lozan Barış Antlaşması’nın 99’uncu yıldönümünde, Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal’i, silah arkadaşlarını ve aziz şehitlerimizi rahmetle anıyor, gazilerimizi hürmet ve minnetle yâd ediyorum” diyerek noktaladı.

DHA / ET,CÖ