Yunan araştırmacı: Mülteci kampları hapishaneye döndü

Yunan araştırmacı ve gazeteci Phevos Simeonidis,Atina’nın pandemide sığınmacılara yönelik siyasetini önemli biçimde sertleştirdiğini söyledi.

İngiltere’nin başşehri Londra’daki Goldsmiths Üniversitesi bünyesinde yürüttüğü çalışmalar kapsamında Avrupa Birliği’nin (AB) dış sonlarındaki insan hakları ihlallerini araştıran Simeonidis, Yunanistan’daki mülteci kamplarının “insanlar için tamamıyla birer hapishaneye dönüştüğünü” lisana getirdi.

Alman haber ajansı epd‘ye konuşan Simeonidis, Atina’nın iltica müracaatlarına dair prosedürü de uzun müddettir “tamamen durdurduğunu” ve sığınmacıların Yunan kıyı güvenlik üniteleri tarafından yasa dışı biçimde geri gönderildiğini söz etti.

“Pandemi fırsat bilindi”

Simeonidis, Yunanistan için pandemiden evvel sığınmacı kamplarını tecrit etmenin şimdiki kadar kolay olmadığını lakin salgınla birlikte bu tarafta atılan adımların sıklaştığını vurguladı.

Sığınmacılar için AB’den finansman sağlandığını fakat Brüksel’in “cezaevleri için para ödemediğini” belirten Simeonidis, koronayla birlikte deveran özgürlüğünü kısıtlamanın da daha kolay bir hâl aldığını aktardı.

“Korona tedbirleri sayesinde yeni fırsatlar doğdu” diyen Araştırmacı, Yunan adalarındaki sığınmacı kamplarında yaşayanlar açısından, kısıtlamalar gerekçesiyle daha az dayanak aldıkları için insani koşulların da kötüleştiğini tabir etti.

“Sistematik bir strateji”

Daha evvel Spiegel mecmuasının Yunanistan sonundaki insan hakları ihlalleri hakkında yaptığı araştırmalarına da katkıda bulunan Simeonidis, sığınmacıların Türkiye’ye geri itilmesine yönelik uygulamaları Atina tarafından izlenen “sistematik bir strateji” olarak tanımladı. Simeonidis, bu uygulamaların sorumlusunun ise sık sık AB hudut muhafaza ajansı Frontex tarafından da desteklenen Yunan kıyı güvenliği olduğunu belirtti. Son devirde memleketler arası basında çıkan haberlerde, Yunan polisinin sığınmacıları geri itmeye yönelik operasyonlarda zorla öteki göçmenleri de kullandığına dair tezler yer almıştı.

Göç ve hudut güvenliği mevzularını öncelikli gündem maddesiolarak belirleyen Yunan hükümeti ise sığınmacıların yasa dışı halde geri itildiğine yönelik haber ve raporları gerçek dışı olarak tanımlayıp yalanlıyor.

Yunanistan’da Başbakan Kiryakos Mitsotakis ve partisi Yeni Demokrasi, yıllardır sığınmacı tersi kampanyalar yürütüyor.

epd / CÖ,ET