Ünlü ekonomistten piyasalar için korkutan tahmin

2008 global finans krizini tahmin ettiği için ‘kriz kahini’ olarak nitelendirilen ünlü ekonomist Nouriel Roubini yıl sonuna dek ABD’de resesyon yaşanabileceğine dair ihtarda bulundu.

Bloomberg TV’ye açıklama yapan Roubini, enflasyonun yüksek seyrettiğini ve tüketici itimadı, perakende satışlar, üretim aktivitesi ve mesken sahibi olma sayılarının sert biçimde yavaşladığına dikkat çekti ve resesyon için “Çok yakın durumdayız” diye konuştu.

Roubini hem paylarda hem de tahvillerde daha fazla düşüş öngördüğünü belirtti.

Bloomberg HT’deki habere nazaran, Roubini Macro Associates CEO’su ABD resesyon devirlerinde pay fiyatlarının yüzde 35, stagflasyon periyotlarında ise yüzde 50 düşme eğiliminde olduğunu söylerken 10 yıllık tahvil getirilerinin de yüzde 4’ün üzerine çıkabileceğini belirtti.

Yükselen enflasyona karşı başta ABD olmak üzere birçok ülkenin merkez bankası faiz oranlarını artırarak talebi düşürmeye çalışıyor. Faiz artırımlarıyla borçlanma maliyetleri artarken, bu durum, tüketici talebi ve işletmelerin büyümesini baskılayarak ekonomik büyümeyi yavaşlama eğilimine soktu.