Ukrayna tahıl anlaşmasında imzalar atıldı

Ukrayna tahılının Karadeniz üzerinden tekrar dünya pazarlarına ulaştırılmasını sağlayacak mutabakat İstanbul’da imzalandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konut sahipliğinde Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in de katıldığı merasimde Rusya tarafını Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Ukrayna tarafını da Altyapı Bakanı Oleksandr Kubrakov temsil etti.

“Tahıl ve Yiyecek Hususlarının Ukrayna Limanlarından Emniyetli Sevki Teşebbüsü Belgesi” imza merasiminin açılışında konuşan BM Genel Sekreteri Guterres, rekor düzeylere varan besin fiyatlarına işaret ederek bu mutabakatın bilhassa de kalkınmakta olan ülkeler ve açlıkla savaşan beşerler için büyük kıymet taşıdığını vurguladı. Guterres, Ukrayna’nın Karadeniz’deki limanlarından tahıl ve yiyecek unsurları sevkiyatının global besin arzındaki açığı kapatacağını ve fiyatların düşmesini sağlayacağını belirtti.

Anlaşmada Türkiye’nin kritik bir rol oynadığına dikkat çeken BM Genel Sekreteri, “Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türk hükümeti, sizin kolaylaştırıcılığınız ve ısrarınız bu sürecin her etabında hayati kıymete sahipti” diye konuştu. Guterres, savaşta insanların ölmeye devam ettiğine de işaret ederek ” Bugün Karadeniz’de, dünyanın her zamankinden daha fazla muhtaçlık duyduğu bir umut ışığı var” dedi.

Rusya Savunma Bakanı Sergey ŞoyguFotoğraf: Umit Bektas/REUTERS

Erdoğan: Tüm süreçler üzerinde mutabakat sağlandı

Guterres’ten sonra konuşan Erdoğan da “Bugün üzerinde mutabakata varılan metinle Afrika’dan Orta Doğu’ya, Amerika’dan Asya’ya tüm dünyada milyarlarca insanı bekleyen açlık tehlikesinin önünün alınmasına daima birlikte katkı sağlayacağız. Önümüzdeki günlerde başlayacak gemi trafiğiyle Karadeniz’den dünyanın birçok ülkesine yeni bir nefes borusu açmış olacağız” diye konuştu.

Gemilerin çıkışından inançlı bir biçimde intikaline ve varacağı limana ulaşmasına kadar tüm süreçler üzerinde mutabakat sağlandığını belirten Erdoğan, planın icra ve kontrolünün İstanbul’da kurulacak müşterek uyum merkezi tarafından gerçekleştirileceğini kaydetti. Muahedenin başka detaylarıyla ilgili bilgi ise verilmedi.

Ukrayna Altyapı Bakanı Oleksandr KubrakovFotoğraf: REUTERS

İmzalar farklı ayrı atıldı

Konuşmalar sonrasında mutabakatın imzalanmasına geçildi. Beklenildiği üzere Ukrayna ve Rusya tarafları BM ve Türkiye ile kendi isimlerine muahede imzaladı, direkt birbiriyle muhatap olmadı. Mutabakatları Türkiye ismine Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar, Rusya ismine Savunma Bakanı Şoygu, BM ismine Genel Sekreter Guterres ve Ukrayna ismine Altyapı Bakanı Kubrakov imzaladı.

Rusya’nın Ukrayna limanlarını denizden ablukası ve Batı’nın Rusya’ya yaptırımları nedeniyle Ukrayna ve Rus tahılının sevkiyatında yaşanan ezalar besin fiyatlarının süratle artmasına ve besin krizine yol açmıştı. Yalnızca Ukrayna’nın Odessa limanında 20 milyon ton tahıl sevkiyat için bekliyor.

DW/BK,EC