Ukrayna: Rusya Odessa limanına saldırdı

Kiev, Ukrayna tahılı muahedesinin imzalanmasından bir gün sonra, tahıl sevkiyatı için en kıymetli limanlardan biri olan Odessa’nın Rus füzelerinin saldırısına uğradığını açıkladı. Odessa bölgesi temsilcilerinden Serhiy Braçuk, Cumartesi günü yaptığı açıklamada, “Düşman Odessa limanına Kalibr seyir füzeleriyle saldırdı. İki füze limanın altyapısına isabet etti” tabirini kullandı. Braçuk, iki raketin ise hava savunma sistemlerince düşürüldüğünü kelamlarına ekledi.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Oleg Nikolenko, bu taarruzla “Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in muahedeye aracılık eden Birleşmiş Milletler (BM) ve Türkiye’nin yüzüne tükürdüğünü” tabir etti. Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Rusya’ya verdiği taahhüde sadık kalma daveti yaparken; Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Kiev Büyükelçisi, bu “çılgın taarruzdan Rusya’nın sorumlu tutulması gerektiğini” tabir etti.

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasly Bodnar da toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Rusya ile olan muahedenin imzalanan kağıda bile değmez olduğu aşikardır. Rusya’nın BM ve Türkiye’ye verdiği taahhütlerin sorgulanması için 24 saat bile geçmedi. Rusya devletten çok terör devletidir” sözlerini kullandı.

Ukrayna’nın Türkiye Büyükelçiliği hesabından yapılan açıklamada da, BM ve Türkiye’ye “Rusya’nın verdiği taahhütleri yerine getirmesini sağlama” daveti yapıldı.

İhracat rotasındaki gemilere saldırmama taahhüdü

Haftalar süren müzakerelerin akabinde Cuma günü İstanbul’da imzalanan muahede, tahıl ihracatının yapılabilmesi için Odessa bölgesindeki üç Ukrayna limanından koridorların açılmasını öngörüyor. Mutabakata imza atan taraflar, bu rotadan geçiş yapan gemilere saldırmayacaklarını taahhüt etmişti.

Anlaşma, savaş nedeniyle Ukrayna silolarında sıkışıp kalan 20 ila 25 milyon ton buğdayın ihracatının mümkün kılınmasını öngörüyor. Rusya ve Ukrayna dünyanın en büyük tahıl üreticileri ortasında yer alıyor. Rus işgali başlamadan evvel dünyada ticareti yapılan buğdayın yaklaşık yüzde 30’u bu iki ülkeden sağlanıyordu.

DW,AFP,Reuters / SÖ,ET