Uğur Dündar’a ‘Sedat Peker’ davası

Gazeteci Uğur Dündar’ın, YouTube’da paylaştığı görüntülerle birçok bahiste tezlerde bulunan organize kabahat örgütü başkanı Sedat Peker’e ait attığı bir tweet ile yaptığı bir konuşmadan ötürü 2 yıl mahpusu istendi.

Dündar hakkındaki iddianameyi İstanbul Beykoz Savcılığı hazırladı, Beykoz Asliye Mahkemesi tarafından da kabul edilerek dava açıldı.

‘İHBARI, SOYLU YAPTI’

Sözcü’den Ümit Türk’ün haberine nazaran, kelam konusu ihbarı da İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yaptı.

Soylu’nun ihbarında, Uğur Dündar’ın, 25 Eylül 2021’de toplumsal medya hesabından yaptığı, “Hayatım mafyalar, kabahat örgütleri, hırsızlar, hortumcular, uyuşturucu baronlarıyla çaba etmekle geçti. Sedat Peker hakkında da haber yaptım. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki artık halk, onu bir kabahat örgütü başkanı olarak değil, pak toplum savaşçısı olarak görüyor” paylaşımı ile bir televizyon programında yaptığı, “Peker yolsuzluk ve hırsızlar konusunda irin toplamış bir çıbana iğne batırdı. Hakikat ismine teşekkür etmemiz lazım” değerlendirmesi, “suçu ve hatalıyı övmek” olarak nitelendirildi.

2 YILA KADAR MAHPUSU İSTENİYOR

İddianamede, bu ihbarın kanıt kabul edildiği belirtilerek, “Hakkında hata örgütü kurma cürmünden yakalama kaydı bulunan Sedat Peker isimli şahsın yurt dışından internet aracılığıyla yapmış olduğu paylaşımlar ve devlet yetkililerine karşı mesnetsiz savları kapsamında, kamu nizamı açısından açık ve yakın tehlikelerin de ortaya çıktığının her türlü izahtan vareste olduğu, bu kapsamda şüphelinin birebir kabahat sürece kararı icrası kapsamında telaffuzları ve paylaşımları kapsamında zincirleme halde kabahati ve hatalıyı övme hatasını oluşturduğu anlaşılmaktadır” denildi.

Beykoz Asliye Ceza Mahkemesi de, Dündar’ın 2 yıla kadar hapsinin istendiği bu iddianameyi kabul ederek dava açtı.