“Türkiye vazgeçilmez bir rol oynadı”

Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD) Genel Sekreteri Rebeca Grynspan, İstanbul’da imzalanan tahıl sevkiyatı muahedesini DW’ye kıymetlendirdi.

Türkiye’nin, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin de dahli ile mutabakatın imzalanmasında “vazgeçilmez” bir rol oynadığını belirten Grynspan, “Tahılın Karadeniz’den geçişi için çözülmesi gereken askeri sıkıntılar var. Bu nedenle Türkiye ve şahsen Erdoğan ve Dışişleri ile Savunma Bakanları mutabakata varılmasında son derece kritik bir rol oynadı” sözlerini kullandı.

“Ukrayna tahılı bir an evvel limanlardan çıkmalı”

Grynspan, muahedenin besin krizine yönelik tasaları hafifleteceğini umduğunu söz ederek, “İster yüksek besin fiyatları, ister yüksek güç fiyatları ya da zorlaşan mali şartlar olsun, bu krizin boyutlarından birine önemli halde maruz kalan 94 ülke var. Tüm bu ülkeler fiyatların düşmesinden yarar sağlayacaktır” dedi. UNCTAD Genel Sekreteri, “şimdi bu yardımın dünyadaki en savunmasız insanlara ve düşen gübre fiyatlarıyla birlikte çiftçilere ulaştığından emin olunması gerektiğini” belirtti.

Rebeca GrynspanFotoğraf: www.segib.org

Rebeca Grynspan, muahedenin 120 gün periyodik olduğuna dikkat çekerek, bunun Ukrayna tahılının bir an evvel ülke limanlarından çıkmasının sağlanmasının ivediliğine işaret ettiğini belirtti. Genel Sekreter, “Evet, sorunlar olacaktır ve biz de bunları çözmeye odaklanacağız. Bu yüzden uygulamada karşılaşılması mümkün mahzurları aşmaya yönelik İstanbul’da ortak bir uyum merkezi oluşturcağız” diye konuştu.

DW / SÖ,ET