İngiltere: Rusya S-400’leri kara saldırısı için kullanıyor

İngiltere, Rusya’nın S-300 ve S-400 hava savunma sistemlerini karadaki gayeleri vurma maksadıyla kullanma sıklığını artırdığını öne sürdü.

İngiliz askeri istihbaratının edindiği bilgileri kamuoyuyla paylaşan İngiltere Savunma Bakanlığı, karadan karaya füzeleri azalan Rusya’nın, S-300 ve S-400 hava savunma sistemlerine yöneldiğini belirtti.

İngiltere Savunma Bakanlığı, uzun menzildeki uçak ve füzeleri vurmak için tasarlanan S-300 ve S-400’lerin Rusya tarafından işgalin başından beri Ukrayna yakınlarına konuşlandırıldığı tarafındaki istihbaratlarının neredeyse kesin olduğunu bildirdi.

Sivil can kaybını artırma riski

Görece küçük savaş başlıkları bulunan S-400’lerin uçakları vurmak için tasarlandığını hatırlatan Bakanlık, bu silahların açık alandaki askerler ve küçük binalar için önemli tehdit oluşturabileceğini fakat daha büyük ve güçlü yapılara tesirinin sonlu olacağını belirtti.

İngiltere Savunma Bakanlığı, S-300 ve S-400’lerin bu türlü bir öncelikle tasarlanmadığı için gayelerini tutturamayıp sivil can kayıplarına neden olma ihtimallerinin yüksek olduğuna dikkat çekti. Bakanlık ayrıyeten, kelam konusu hava sistemlerini kullanan askeri çalışanın de bu çeşit misyonlar konusunda tereli eğitime sahip olmadığını aktardı.

DW,rtr / CÖ,ET