İdlib’de Rus bombardımanı: 7 ölü

Rusya’nın Suriye’nin İdlib bölgesine gerçekleştirdiği hava hücumunda 4’ü çocuk 7 kişinin öldüğü bildirildi. Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin alandaki kaynaklarından aktardığına nazaran Cisr eş-Şuğur ilçesinde Rus saldırısı sonucu kardeş olan 4 çocuk, 2 erkek ve kimliği belirlenemeyen bir kişi hayatını kaybetti.

Gözlemevi yöneticisi Rami Abdül Rahman, ölen çocukların hepsinin 10 yaşından küçük olduğunu, enkaz altında bayan ve çocuklar dahil diğer insanların da bulunduğunu belirtti. Rahman, hücumda hayatını kaybedenlerin çoğunluğunun komşu Hama vilayetinde Esad rejiminden kaçarak İdlib’e gelen Suriyeliler olduğunu belirtti.

AFP haber ajansına konuşan baba Ayhman Mozan, birinci atak sırasında uykuda olduklarını belirterek dört çocuğunu kaybettiğini, eşini enkazın altından kurtardığını, meskenlerinin büsbütün yıkıldığını kaydetti.

İdlib, Rusya’nın desteklediği Esad rejimine karşı silahlı muhalefetin son kalesi pozisyonunda. Bölgenin geniş kısımları, El Kural’ın eski Suriye kolu mensuplarından oluşan Hayat Tahrir Şam örgütünün denetimi altında. Türkiye’nin desteklediği kümeler da bölgede aktif.

Türkiye ile Rusya, 2018 yılında imzaladıkları Soçi Mutabakatı ile İdlib vilayetinde silahsızlandırma bölgeleri oluşturulması, bu bölgelerin teröristlerden arındırılması ve ateşkesin Türk ve Rus askerleri tarafından denetlenmesini öngörüyordu. Lakin mutabakat tam manasıyla hayata geçirilemezken Türkiye ile Rusya ortasında vakit zaman gerginlik yaratmaya devam ediyor.

AFP/BK,EC