Forbes ve Elon Musk’dan uyarı üstüne uyarı geliyor: Fed dünyayı krize sokabilir

Küresel salgın ve Rusya-Ukrayna savaşı sonrası dünya ekonomilerinde resesyon tasası gitgide artıyor. 

Küresel merkez bankalarının enflasyon ve resesyon riskleri ortasında para siyasetinde izleyecekleri yola ait belirsizlikler hisse piyasalarını baskılarken, bu hafta para siyaseti yetkililerinin açıklamalarının piyasaların tarafı üzerinde tesirli olması bekleniyor.

Bilhassa doların rezerv para ünitesi ve dünyanın en büyük iktisadı olan ABD Merkez Bankası Fed’in izleyeceği yol ekonomileri direkt etkiliyor.

1994’ten sonra birinci sefer 75 baz puan faiz arışı yapan Fed’in bu artışlara devam etmesi beklenirken son günlerde ABD iktisadıyla ilgili sıklıkla resesyon (durgunluk) ihtarları da üst üste geliyor.

ABD Lideri Joe Biden, eski Hazine Bakanı Larry Summers ile yaptığı görüşmenin akabinde ülke iktisadında resesyonun “kaçınılmaz” olmadığını söylemiş, ülkenin geleceğiyle ilgili “İyimserim” sözünü kullanmıştı.

ABD’DE FED’İN FAİZ ARTIRIMI REAKSİYON ÇEKTİ

Forbes İcra Konseyi Lideri ve Genel Yayın Direktörü Steve Forbes, enflasyonu çözmek için ortaya konulan yol haritasının insanları yoksullaştıracağını söyledi.

Newsmax’e verdiği demeçte Forbes, faiz oranlarının yükseltilmesinin tüketiciler üzerinde önemli tesirleri olacağı konusunda uyardı.

“İNSANLARI YOKSULLAŞTIRMAK MANASINA GELİYOR”

Forbes, “Açık kelamlı olalım. Yumuşak bir inişten yahut ekonomiyi yavaşlatmaya çalışmaktan kelam ettiklerinde, bu, insanları yoksullaştırmak manasına geliyor.” dedi.

Amerikalı iş insanı, Fed’in, daha yüksek faiz oranlarıyla “Amerikan iktisadını cezalandırmak” yerine, doların kıymetini istikrara kavuşturmaya odaklanması gerektiğini vurguladı.

“FELAKET OLUR” UYARISI

Forbes, ABD iktisadı şu anda rastgele bir sakinlik belirtisi göstermese de faiz artışlarının, bilhassa ipotek oranları bu yıl içinde tekrar düzenlendiğinde ve kış mevsiminde ısınma fiyatları yükseldiğinde tüketicilere ziyan vereceğini öngörüyor.

Steve Forbes, “Büyük ve makus bir şey oluyor. Bu kış ısınma yakıtı fiyatları geldiğinde, eskisinin iki katı para ödüyorsanız ve konutunuzu ısıtmak zorunda kalıyorsanız, bu bir felaket olur.” uyarısında bulundu.

BİR RESESYON UYARISI DA GOLDMAN’DAN

Öte yandan  ABD’nin önde gelen yatırım bankası Goldman Sachs, ABD’de resesyon riskinin içinde bulunduğumuz periyotta daha yüksek olduğunu belirtirken, ABD iktisadına ait büyüme beklentilerini de aşağı çekti.

Banka, ABD’nin önümüzdeki yıl resesyona girme olasılığının yüzde 30 olduğunu belirtti. Banka daha evvel bu olasılığın yüzde 15 olduğunu söz etmişti.

Banka ekonomistleri birinci yıl resesyonun önlenebilmesi durumunda ikinci yıl resesyon mümkünlüğünün yüzde 25 olduğunu belirtti.

Böylelikle iki yıl için birlikte hesaplanan resesyon mümkünlüğü yüzde 48 oldu. Bankanın bir evvelki iddialarında bu mümkünlük yüzde 35 olarak hesaplanmıştı.

Goldman Sachs Ekonomisti Jan Hatzius, ABD’de resesyon riskinin şu an daha yüksek ve önden yüklemeli olduğunu belirtti.

Banka ABD iktisadı için ikinci çeyrek büyümesini yüzde 2,8 düzeyinde korurken, üçüncü çeyrek için büyüme beklentisini yüzde 1,75 düzeyine indirdi.