Dünyanın en büyük bakterisi bilim dünyasını şoke etti: Bakterilerin ‘Everest’i

Dünyanın en büyük bakterisi, Fransız Karayipleri’ndeki su altına gömülü, çürüyen mangrov ağacı yaprakları üzerinde bulundu. Bilim insanları, bakteriye ‘Thiomargarita magnifica’ ismi verildi.

2009 yılında Küçük Antiller’deki Guadalup Adası’nda tespit edilen bakteriyi Volland ve arkadaşları yakın geçmişte inceledi. İncelemenin sonucunu Science Magazine’in bu haftaki sayısında yayımladı.

Diken’de yer alan habere nazaran; bakteriler çoklukla mikroskopla görülebilir. Fakat 1 santimetre uzunluğundaki bu ‘dev bakteri’ gözle görülebiliyor. İnsan kirpiği uzunluğunda ve formundaki bakteri tehlikeli değil. İnsanlarda hastalığa yol açmadığı belirtiliyor.

‘BAKTERİLERİN EVEREST’İ’

ABD’deki Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuvarı Ortak Genom Enstitüsü’nden Jean-Marie Volland, durumu, “Bu bakteriler birçok bakteriden yaklaşık 5 bin kat daha büyük. Bir perspektife oturtmak gerekirse biz beşerler için Everest Dağı kadar uzun bir beşerle karşılaşmakla eşdeğer” kelamlarıyla açıkladı.

Bakterilerin DNA’ları olağanda hücreyi dolduran sıvı (sitoplazma) içinde serbestçe yüzer. Fakat T. magnifica genetik gereci içeren DNA’ları, kompartımanlar halinde saklıyor. Ayrıyeten fazla ölçüde DNA’ya sahip. Genomundaki tüm ‘harfler’ ya da baz çifti sayıldığında 12 milyona yakın.

Berkeley Enstitüsü’nden Dr. Tanja Woyke T. magnifica’nın ‘bir insan hücresine kıyasla kendi içinde birkaç kat daha fazla DNA depoladığı manasına geldiğini’ söyledi.