DSÖ: Her yıl 236 bin kişi boğularak ölüyor

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ), her yıl dünya çapında yaklaşık 236 bin kişinin boğularak hayatını kaybettiğini duyurdu. Çocuklar ve genç yetişkinler ortasında boğulmanın en sık görülen mevt sebebi olduğunu belirten DSÖ, İsviçre’nin Cenevre kentindeki merkezinde yaptığı açıklamada, kelam konusu olayların yüzde 90’ından fazlasının az ve orta gelirli ülkelerde yaşandığını vurguladı.

25 Temmuz Boğulmayı Tedbire Günü öncesinde DSÖ, bilhassa fakir ülkelerdeki çocukların boğulma riskine en fazla maruz kalan küme olduğunu aktardı. Örgüt, boğulma olaylarının genelde yıkanmak, su temin etmek, tekne kullanımı ya da balık avlamak üzere günlük rutinler esnasında meydana geldiğini; bunun yanı sıra muson yağmurları üzere çok tabiat olaylarının da boğulmalara sebebiyet verdiğini bildirdi.

DSÖ ayrıyeten, boğulma olaylarının birçoğunun önüne, çit çekme, çocukları derin sulardan uzak tutma, yüzme kursları, boğulan bir kişiyi kurtarma ve yine hayata döndürme eğitimi, tekne ve bot işletmelerinde gerekli kuralların konulması ve su taşkınları hadiselerinde daha düzgün bir idare üzere maliyeti düşük tedbirlerle geçilebileceğini tabir etti.

Boğulma tehlikesine karşı yeni önlem

To view this görüntü please enable JavaScript, and consider upgrading to a web browser that supports HTML5 video

KNA / ET,SÖ