Almanya’ya AB dışından gelen işçi sayısında büyük artış

Alman Federal İstatistik Dairesi’nin (Destatis) açıkladığı datalara nazaran, Avrupa Birliği (AB) dışından Almanya’ya çalışmaya gelen kişi sayısı son on yılda üç katın üzerinde artış gösterdi.

Destatis, Almanya’da çalışmak için süreksiz oturum müsaadesi alan kişi sayısının 2021 yılının sonunda 295 bin olarak belirlendiğini duyurdu. Bu, 2011 yılındaki sayıya kıyasla yüzde 226’lık bir artışa işaret ediyor.

İlk sırada Hindistan var

Açıklanan bilgilere nazaran, AB dışından Almanya’ya en fazla emekçi gönderen ülke Hindistan. Kelam konusu devirde süreksiz oturum müsaadesiyle Almanya’ya kabul edilen bireylerin yüzde 11’inin Hindistan’dan geldiği açıklandı.

Balkan ülkeleri de listenin üst sıralarında yer aldı. AB dışı ülkelerden Almanya’ya gelen yabancıların yüzde 9’unun Bosna Hersek, yüzden yedisinin ise Kosova’dan geldiği kaydedildi.

Mavi Kart

Almanya’ya AB dışı ülkelerden gelenlerin yaklaşık dörtte birinin Mavi Kart ile çalışma vizesi aldığı açıklandı. Mavi Kart, elinde somut bir iş muahedesi bulunan ve bu muahede ile belirli bir düzeyin üstünde gelir elde edeceğini belgeleyen (2022 yılı için yıllık brüt 56.400 euro) üniversite mezunlarına veriliyor. 2021 yılı sonuna dair bilgiler, Mavi Kart sahiplerinin neredeyse yarısının, Almanya’da önemli biçimde nitelikli işçi açığının bulunduğu sıhhat ya da bilgi teknolojisi (IT) bölümlerinde çalıştığını ortaya koydu.

DW,AFP / CÖ,ET