Alman işverenler: Yabancı işçi gelmezse refah kaybedilir

Alman Patron Dernekleri Birliği Lideri (BDA) Rainer Dulger,Almanya’daki yetişmiş iş gücü açığıylailgili ikazlarda bulundu.

Alman haber ajansı dpa’ya konuşan Dulger, “Kalifiye personel meşakkati o kadar büyük ki muhtemelen önümüzdeki on yıl içinde bir ekonomik refah kaybını kabullenmek zorunda kalacağız” dedi. Dulger, Almanya iktisadını canlı tutabilmek için yılda en az 500 bin yeni yetişmiş personel gerekeceği öngörüsünde bulundu.

Rainer DulgerFotoğraf: Bernd Weissbrod/dpa/picture alliance

Doğum oranının yüksek olduğu, İkinci Dünya Savaşı ile Soğuk Savaş ortası periyotta dünyaya gelenlerin giderek daha fazla emekli olmasıyla Almanya’da çalışan sayısının 2025 yılından itibaren düşüşe geçeceği kestiriminde bulunan Dulger, “Alman iktisadında şu an yaklaşık 45 milyon ile istihdamda rekor niteliğindeki bir sayıdayız. Fakat önümüzdeki 10 içinde bunun yaklaşık 5 milyonunu kaybedeceğiz” dedi. Bu bireylerin, “iyi çıkarlı emeklilik dönemine” geçececeğini belirten BDA Lideri, Berlin’in yeni iş gücü kaynağı için yurt dışına yönelmesi gerektiğini lisana getirdi.

Alman hükümetinin aranan niteliklere sahip şahısların Almanya’ya göç edebilmesini kolaylaştırması doğrultusunda tavsiyede bulunan Dulger, bu sürecin çevrim içi ilerlemesi ve vize randevuları için beklenen uzun müddetlerin kısaltılması tarafında davet yaptı.

Tüm dünyadan insanların internet üzerinden başvurusunu iletebilmesini sağlayacak bir sistem için merkezi bir ünitenin oluşturulmasını isteyen Dulger, “Bu ajans, insanları tam olarak neye gereksinimleri olduğu ve hangi dokümanları sunmaları gerektiği konusunda bilgilendirebilir” teklifinde bulundu.

Almanya içindeki potansiyel iş gücü

Yurt dışından sağlanabilecek iş gücününyanı sıra ülke içindeki potansiyel bakımından da kaidelerin zorlanması gerektiğini tabir eden Dulger, “Hâlâ mezun olamayanlara ikinci ve üçüncü bir talih verilmeli” dedi.

Dulger, “İş ve aile hayatının birlikte yürütülebilmesini sağlama açısından da tempoyu artırmamız lazım. Yıllardır kreşlerde çocuk bakıcısı açığı var” sözünü kullandı.

Dulger, “Bunları başaramazsak, vergi ödeyen ve toplumsal güvenlik fonlarına katkıda bulunan kişi sayısı 5 milyon azalacağı için refah kaybını da kabullenmek zorunda kalacağız. Bu para kaybolacak” diye konuştu. Dulger, “O vakit da refah devletimiz, daha evvel sahip olduğu kaynaklara artık sahip olmayacak” diye ekledi.

dpa / CÖ,ET