Afrika tahıl anlaşmasından memnun

Afrika Birliği, Rusya ve Ukrayna ortasında İstanbul’da imzalanan ve Ukrayna tahılının Karadeniz üzerinden tekrar dünya pazarlarına ulaştırılmasını sağlayacak olan mutabakattan duyduğu memnuniyeti tabir etti.

“Afrika Birliği Kurulu Lideri Moussa Faki Mahamat, Rusya ve Ukrayna tarafından imzalanan mutabakatları memnuniyetle karşılamaktadır” denilen açıklamada, Senegal Cumhurbaşkanı ve Afrika Birliği’nin periyot lideri Macky Sall’ın, Haziran ayı başında Soçi’de Devlet Lideri Vladimir Putin’e yaptığı, Ukrayna ve Rusya’dan global pazarlara hububat sevkiyatının yine başlatılmasına yönelik acil muhtaçlık davetinden da övgüyle bahsedildi.

Sall, toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra, Rusya Devlet Lideri Putin ve Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenskiy’e teşekkürlerini iletti. Sall, “3 Haziran’da Soçi’de liderlik ettiğim misyonun hedefi buydu” tabirlerini kullandı.

Uluslararası Kurtarma Komitesi de (IRC), Doğu Afrika ülkelerinin buğday ithalatlarının yüzde 90’ından fazlasını Rusya ve Ukrayna’dan gerçekleştirdiklerini hatırlatarak, mutabakatı memnuniyetle karşıladıklarını belirtti. IRC Doğu Afrika acil durum yöneticisi Shashwat Saraf, blokajın kaldırılmasının üç milyon insanın halihazırda felaket boyutundaki açlık şartlarıyla gayret ettiği Doğu Afrika’da, 18 milyondan fazla kişinin karşı karşıya olduğu çok açlığın hafifletilmesine yardımcı olacağını belirtti.

Afrika Birliği Lideri Sall Haziran ayında Soçi’de Rusya Devlet Lideri Putin’le bir ortaya geldiFotoğraf: Mikhail Klimentyev/IMAGO

Ukrayna tahılı Afrika için hayati önemde

Ukrayna ve Rusya dünyanın en büyük tahıl üreticileri ortasında. Fakat Rusya’nın komşu toprakları işgali sonrası Kiev’in Karadeniz’e döşediği mayınlar ve Rus savaş gemileri, Ukrayna’dan ihracatı engelleyerek 25 milyon ton buğday ve öteki tahılın limanlarda ve silolarda çürüme tehlikesiyle karşı karşıya kalmasına neden olmuştu.

Ukrayna, bilhassa besin arzının hudutlu olduğu Orta Doğu ve Afrika için kritik değerde bir tahıl kaynağı. Afrika’ya ihracatın düşmesi nedeniyle dünyanın en fakir kıtasında tahıl fiyatları artışa geçmiş, bu da halihazırda iklim değişikliği ve çatışmalarla gayret eden Afrika’da toplumsal huzursuzluğun artmasına yönelik endişeleri beraberinde getirmişti.

AFP / SÖ,ET