AB: Tahıl anlaşması hayata geçirilmeli

Ukrayna tahılının Karadeniz üzerinden dünya pazarlarına ulaştırılmasını tekrar mümkün kılmak içinİstanbul’da imzalanan muahede dünyada memnuniyet yaratırken muahedenin gerçek manada hayata geçirilmesi ihtarları öne çıktı.

Avrupa Kurulu Lideri Charles Michel, bu muahedenin dünya çapında milyonlarca beşere fayda sağlayabileceğini belirterek katı bir biçimde uygulamaya sokulmasının hayati değer taşıdığına vurgu yaptı.

Avrupa Birliği Dış Alakalar ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Josep Borrell de imzalanan belgeyi “doğru istikamete atılmış bir adım” diye nitelendirdi ve süratle yürürlüğe sokulması daveti yaptı. AB’nin Ukrayna tahılının ihracına yardım etme yükümlülüğünü sürdürdüğünü belirten Borrell, “Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik kanunsuz işgali, milyonları açlık riskiyle karşı karşıya bırakmıştır” dedi. Michel de Borrell de Birleşmiş Milletler ve Türkiye’ye mutabakata varılması için gösterdikleri uğraşlardan ötürü teşekkür etti.

İngiltere hükümetinden ise daha temkinli bir açıklama geldi. BM ve Türkiye’yi arabuluculuklarından ötürü tebrik eden Dışişleri Bakanı Liz Truss, lakin verdiği kelamları tutmada topun Rusya’da olduğunu söyledi. Truss, “Rusya Devlet Lideri Putin’in Ukrayna’yı barbarca işgali, dünyanın en fakir ve korunmasız bölümlerinin yiyecek bulamama riskiyle karşı karşıya kalmasına yol açtı. Artık bu mutabakatın hayata geçirilmesi gerekiyor ve Rusya’nın kelamlarını harekete geçirmesini dikkatle takip ediyor olacağız” dedi.

Uluslararası Deniz Ticaret Odası (ICS) Genel Sekreteri Guy Platten ise gemi çalışanının güvenliği konusunda açıkta kalan sorular olduğuna işaret etti. Mutabakatın, tahılların inançlı sevkiyatına bel bağlayan milyonlarca insan için büyük kıymet taşıdığını belirten Platten, “Bu muahede süratle hayata geçecekse gemi mürettebatının güvenliğinin sağlanması hayati değer taşımaktadır. Gemilerin ağır mayın döşenmiş sularda nasıl hareket edeceği ve öngörülen takvimi karşılayabilmek için gemilere en faal formda nasıl işçi bulacağımız konusunda açıkta kalan sorular var” diye konuştu.

rtr,dpa,AFP/BK,EC